Last Secret of My Mother

Digital Print

Hřbitovní kvítí

The Original True Emotion / Ulrika and Goethe

Digital Print

Květiny nás provází od narození do smrti jako nositelé silných emocí. V této roli jsou s námi od počátku civilizace. Jsou středobodem státních i soukromých rituálů, a to i u nás, kde většina obřadů svůj význam pozbyla. Květina může znamenat vyznání lásky, oslavu božstva nebo čest padlým hrdinům.

Zjistil jsem, že mne zajímá květina jako nositel emoce. Stává se koncentrovanou esencí lásky, hrdosti nebo smutku. Sám jsem takových kytic řadu potkal v bytech slavných osobností, které jsem fotil za Reflex.

Udělaly na mne dojem zejména dvě: sbírka uschlých gratulačních kyticí z každé premiéry, kterými měla vyzdobenou ložnici česká primabalerína Adéla Pollertová a pak za sklem uchovaný viktoriánský obraz z květin, který si neznámý fetišista nechal zhotovit z kytic, které ve Františkových lázních posílal Goethe své mladistvé milence, Ulrike. Ten jsem našel na zdi českého básníka Jiřího Rulfa (1947 – 2007). V tu chvíli mne začaly zajímat jako téma mých fotek.

Vybírám si kytice o kterých vím, že za nimi je nějaký silný příběh.  Ať už jsou to svatební kytky nebo ze hřbitova nebo z pomníku. Nezajímá mě ikebana a umění aranžování květin, ale emoce za tím. Fotím je jako spiritista. Jsem lovec duchů, snažím se vyfotit to nehmotné. Na hřbitovech jsem před mnoha lety začal fotit.  Fotil jsem opuštěné židovské hřbitovy. Na rozdíl od lidí byly tajemné, a co bylo pro mne důležité, nehýbali se. Umožňovaly mi hledat záběry. Díky tomu, že jsem vnímal náhrobky jako jako nositele příběhů celých rodin, necítil jsem se tam sám. Aniž bych to tušil, zdokonaloval jsem se v portrétu.

Později jsem začal fotit funerální plastiku. Smrt mne vždycky fascinovala jako další nepoznatelné tajemství, vedle žen. S přibývajícím věkem, když jsem pochoval všechny svoje předky tak jsem začal vnímat hřbitovy ještě osobněji. Kytky na hrobech dotvářely životní příběhy nebožtíků. Několik dnů poté, co jsem pochoval svou matku, se na jejím hrobě objevily květiny od neznámého ctitele. Nikdy jsem nezjistil kdo to je, ale byl jsem si jistý, že nejsou od muže, kterého si vzala. V ten okamžik se mi téma propojilo a já jsem na krátký okamžik spatřil mystické propojení mezi sexem a smrtí.

Z výstavy "Smrt si nevybírá", Slaný, 2018

Z výstavy "ART-BRUT-ALL", Josefov, 2018

Innocence Calling you

ambrotype, 50x50cm

Talk to Me

ambrotype, 50x50cm

Gypsy Rose

ambrotype, 50x50cm

So Pure / Homage To Andy Warhol

ambrotype, 50x50cm

Inspired by

Daisy / Andy Warhol, 1982

Faces / Homage to Giuseppe Arcimboldo

ambrotype, 50x50cm

Inspired by the Caesar´s Portrait

Stand Up and Claim Your Space

ambrotype, 50x50cm

Here Be Little Dragons

ambrotype, 50x50cm

Dead Still Living

ambrotype, 50x50cm

Fondest memory of the Day She Became a Woman

ambrotype, 50x50cm

Bringer of a Love Long Lost

ambrotype, 50x50cm