Chessboard of Love

Ambrotype, 25x25cm

Muži můžou

Mužský akt a mužská sexualita v díle Petra Jedináka

VÝSTAVA BYLA SOUČÁSTÍ VOAYER: VÝSTAVA SKUTEČNÝCH NAHÝCH MUŽŮ. Drivehouse, Rubešova 7 Praha 7 17.-18. listopadu 2018.

„Kolekci jsem pojmenoval „Muži můžou“, protože když na ně koukám, je mi jich vlastně trochu líto a chtěl bych se jich zastat. Tlaky na současného muže jsou enormní. Žena se v posledních dekádách osvobodila i sexuálně. Muž zůstal pozadu a snaží se zorientovat. Paradoxně je to pro něj těžší, najít svůj sexuální projev. Stres nepřeje mužskému výkonu a doba nepřeje fantazii. Nabízí mu snazší uspokojení prostřednictvím porna. Chtěl bych touhle výstavou říci, že muži pořád ještě můžou. Můžou se realizovat sexuálně navzdory nástrahám, které tahle doba skýtá, můžou ustát roli manžela i milence a když si to dovolí, můžou jít i za hranice toho, co je v sexu obecně přijatelné.“

Fotograf Petr Jedinák vůbec poprvé vystaví výběr svých fotografií, ve kterých se zabývá mužským tělem. Ty nepatří mezi jeho typickou tvorbu, je známý spíše akty žen. Přesto by se bez mužské sexuality neobešel:

„Kdybych ji neměl, vůbec by mne nebavilo fotit.“

Muže za hledáčkem svého fotoaparátu vídá vzácně, většinou v doprovodu jejich žen. Svůj slavný projekt „Orgasmických portrétů“ zprvu zamýšlel jako mapu ženských i mužských projevů extáze. Ukázalo se však, že jeho technika mužskému orgasmu příliš nepřeje: 

„Díky chemikáliím mám na každý záběr jen jeden pokus a musím se s ním vejít do 5 minut. Většina mužů takový tlak na výkon špatně snáší. Začal jsem poctivě u sebe, a shledal, že úskalí mého záměru jsou příliš velká. Vyfotil jsem asi jen necelou desítku mužských orgasmů. Daleko plodnější se ukázal námět párových hrátek a sexuálních fetišů.“

Část mužských modelů je zachycena v rámci her, kde si užívají netypických fetišů, jako je svazování, transvestitismus nebo sexuální dominance. Tyto párové fotografie v sobě současně obsahují výraznou dimenzi oddanosti a lásky, která příjemně překvapí všechny romantiky. Kromě lásky a rozkoše  rozvíjí Jedinák také svůj další svůj typický moment, kterým je tajemno a mysticismus. Svědčí o tom motiv vzkříšeného Krista a několik mužských andělů. Tajemný rozměr mužské sexuality představuje série portrétů transsexuálů. Je mezi nimi například úspěšný český model Petr Nitka, který na světových molech předvádí dámskou módu. Nitka se narodil jako muž, později se etabloval jako transgender modelka.

Jedinákův netypický fotografický vhled do tajů do mužské sexuality doplní interaktivní výstavu nahých mužů VOAYER 2018, kde si návštěvníci budou moci prohlédnout muže v různých pikantních situacích naživo.

Z výstavy "Muži můžou", VOAYER: Výstava skutečných nahých mužů, Praha, 2018

A History of Violence

ambrotype, 25x25cm

Homage to Monika Lewinsky

(autoportrait)

ambrotype, 25x25cm

Crowned

ambrotype, 50x50cm

Angelus Orcus

ambrotype, 50x50cm

Angelus Sinister

ambrotype, 50x50cm

Atomic Lovers

ambrotype, 40x50cm

Handmaiden II.

ambrotype, 50x50cm

Madonna

ambrotype, 50x50cm

Heart Heart

ambrotype, 50x50cm

She´s Fallen Within

ambrotype, 50x50cm

I Found My Home In Worship

ambrotype, 25x25cm

No Need To See

ambrotype, 25x25cm

Joyful Ride

ambrotype, 50x50cm

Messenger of Dragons

ambrotype, 50x50cm

Mystery Locket

ambrotype, 25x25cm

Salvation of the Body

ambrotype, 50x50cm

Seeds of Confusion

digital print 1/12

40x60cm

Happy Caged Bird

ambrotype, 50x50cm

Adoration of the Unseen One

ambrotype, 50x50cm

Persephone in Chains

ambrotype, 50x50cm

Tango

ambrotype, 25x25cm

They Are After You

ambrotype, 50x50cm

Chessboard of Love

ambrotype, 25x25m